رازهای نگهداری صحیح از لباس چرمی

گهداری کاپشن چرم یا کت جیر به روش‌های خاصی نیاز دارد. دانستن این روش‌ها برای حفظ سرمایه‌ای که خرج یکی از با ارزش‌ترین لباس‌های داخل کمد خود کرده‌اید ضروری است. کاپشن چرم چه کاملا رسمی و ساده باشد، چه روزمره و رنگی با تزیینات فراوان، یک لباس مهم است که باید از آن به خوبی مراقبت شود.

راز و رمز نگهداری کاپشن چرم

باید بین کت و کاپشن چرم با بقیه لباس‌هایتان کمی تفاوت قائل شوید؛ شما نمی‌توانید این لباس‌ها را همینطور به داخل ماشین لباسشویی بیندازید و انتظار داشته باشید که سالم، تمیز و نو از آن بیرون بیایند.

تمیز کردن و نگهداری از کاپشن چرم باارزش قلق‌های خاص خودش را دارد. طبق معمول بخشی از روش‌های نگهداری از این نوع لباس‌ها را هم می توانید از اتیکت پشت آن‌ها بخوانید، اما این اطلاعات تمام نکات مورد نیاز برای نگهداری از کت و کاپشن چرم را در اختیار شما نخواهد گذاشت. پس بهتر است قبل از این که لباس چرم خود را با اشتباهات کوچک خراب کنید، به نکاتی که با تجربه‌های طولانی به دست آمده‌اند، نگاهی بیندازید.

۱. نگهداری از کاپشن چرم بهتر از تعمیر آن است

اگر تازه یک کاپشن چرم برای خودتان خریده‌اید و هنوز آن را  به تن نکرده‌اید، بهتر است پیش از پوشیدن، این نکته را برای مراقبت از کاپشن چرم به خاطر بسپارید.


استفاده از اسپری یا واکس مخصوص چرم برای حفظ نرمی، جلوگیری از ترک خوردن و نگهداری از کت یا کاپشن با ارزش شما حیاتی است.

اگر قصد استفاده از اسپری را دارید، همیشه پیش از این که کل کاپشن خود را اسپری بزنید، ابتدا آن را روی یک نقطه‌ی کوچک از لباس تست کنید تا مطمئن شوید برای کاپشن شما مناسب است و خرابی یا تغییر رنگ ایجاد نمی‌کند. برای تست کردن اسپری جایی از کاپشن مثل زیر یقه را انتخاب کنید که در دید نباشد.

اگر احساس کردید کاپشن چرم شما بیش از حد خشک شده است و در آستانه‌ی ترک خوردن قرار دارد، ولی به واکس مخصوص چرم دسترسی نداشتید، می‌توانید به جای آن از وازلین هم استفاده کنید.
البته فراموش نکنید که نباید وازلین را با غلظت زیاد و به صورت مستقیم روی چرم بمالید. بهتر است ابتدا دست خود را اندکی به وازلین آغشته کنید و سپس آن را روی کاپشن چرم بکشید.

اگر دیر شده و آب، جوهر یا مواد دیگر به کاپشن چرم شما آسیب رسانده‌اند، بهتر است ابتدا مراحل بعدی را برای رفع مشکل انجام دهید و سپس استفاده از واکس یا اسپری مخصوص محافظت از چرم را در دستور کار خود قرار دهید.

۲. اجازه دهید لکه‌ی آب روی کاپشن چرم به صورت طبیعی خشک شود


اگر اتفاقی در باران گیر افتادید یا به هر شکلی آب روی لباس چرم شما ریخت، نباید آن را داخل خشک کن بیندازید یا تلاش کنید لکه‌ی خیس را با سشوار خشک کنید. حرارت مستقیم می‌تواند کاپشن یا کت چرم طبیعی را خراب کند. بهتر است برای نگهداری بهتر از کاپشن چرم آن را در جایی که در معرض نور کافی و جریان هوا باشد، بیاویزید تا خودش خشک شود.

۳. از الکل برای پاک کردن لکه‌های جوهر روی کاپشن چرم استفاده کنید

آیا تا به حال رد خودکار مشکی روی آستین کاپشن چرم شیک شیری رنگتان افتاده است؟ قطعا بهتر است پاک کردن این لکه را بر عهده‌ی افراد متخصص بگذارید، اما اگر ناچار بودید می‌توانید از یک حوله‌ی الکلی برای پاک کردن جوهر استفاده کنید.


استفاده از حوله‌ی الکلی تنها منحصر به لکه‌ی جوهر روی کت و کاپشن چرم است؛ برای کت جیر هرگز از این تکنیک استفاده نکنید.

نکته‌ی دیگر این که برای پاک کردن لکه‌ی جوهر، از پارچه‌ی رنگی استفاده نکنید و پارچه را به صورت محکم و خشن روی لباس چرم نکشید.

۴. از مرطوب‌کننده‌ی چرم برای کاپشن‌های چرم قدیمی استفاده کنید

نرم‌کننده یا مرطوب‌کننده‌ی چرم می‌تواند برای لطیف کردن و محافظت از کاپشن چرم قدیمی مفید باشد. البته ضروری نیست خیلی زود برای کت و کاپشن نو و باکیفیتی که از چرم لطیف و نازک دوخته شده است از مرطوب‌کننده استفاده کنید.


البته اگر از مرطوب‌کننده استفاده کنید، می‌توانید عمر کاپشن چرم خود را افزایش دهید و از ایجاد ترک و شکستگی در آن جلوگیری کنید.

۵. در مواقع ضروری با متخصصان چرم تماس بگیرید

لکه‌های بزرگ، خرابی در اثر استفاده کردن طولانی مدت یا پارگی روی چرم، از جمله چیزهایی است که باعث می‌شود شما مجبور شوید برای نجات کاپشن چرم باارزش خودتان با متخصصین چرم تماس بگیرید.

در نهایت این نکته را هم در نظر داشته باشید که بهتر است کت چرم خود را بیش از اندازه نشویید. شستن بیش از حد باعث از بین رفتن تدریجی کت چرم می‌شود؛ نگران چند لکه‌ی کوچک روی کت نباشید.

پیدا کردن و خرید کاپشن چرم اصل و باکیفیت برای کسانی که می‌خواهند روی داشتن چنین لباسی در کمد خود سرمایه‌گذاری کنند، مهم است.

چرم طبیعی و همه‌ی نکاتی که باید درباره‌ی آن باید بدانید